Tetrapod Ichthyostega – zobacz go w muzeum

Wyobraźcie sobie, że wykopujecie się z całkowicie dzikiego, przedwczoraj jeszcze nieistniejącego środowiska, by po raz pierwszy spotkać uformowaną 370 milionów lat temu, wyjątkową postać – Tetrapod Ichthyostega.

Kto mógłby pomyśleć, że można go zobaczyć w najbardziej popularnym polskim muzeum przyrodniczym? Wystawa Muzeum Ziemi, które powstało w 1970 roku w Warszawie, daje szansę odwiedzającym na oglądanie bogatej kolekcji gatunków czteronożnych i wspaniałych ilustracji tego czasu okresu geologicznego. Jednak sam estetyczny eksponat jest równie interesujący.

Trzeba przyznać, że Tetrapod Ichthyosteg może skutecznie wyrwać was z marazmu! Wybitnie proporcjonalna postura, duża mocność i akrobatyczność tych cudem stworzonych gatunków ryb-podobnych są niczym hipnotyczne. Ich dziwny sposób poruszania i inteligentna sytuacja produkuje zachwycający przedstawiciel historii prehistorycznej przygody i zasługuje na chociaż jedno spojrzenie w życie.

Uwielbiane przez wielu muzea słynna skamieniałość Tetrapod Ichthyostega to jeden z bardziej fantazyjnych zabytków, jakie można zobaczyć w polskich muzeach. Ten starożytny prekursor czterech kończyn, reprezentujący wykształcenie się z zamorskiego skorupiaka jest coraz częściej eksponowany na pierwszy plan w art gallery.

Tetrapod Ichthyostega uznawany jest nie tylko za godnego reprezentanta innowacyjności ewolucyjnej, ale również ważny punkt w kulturze europejskiej i światowej. Po raz pierwszy odkryty w 1830 roku w Danii, stał się ikoną paleontologii, a także klejnotem tego okresu dziedzictwa narodowego. Muzea bardzo chętnie prezentują ten starożytny skamieniały płaz w swoich galeriach, ponieważ jest on mocno związany z tamtejszymi tradycjami przyrodniczymi.

Tetrapod Ichthyostega naprawdę robi wrażenie – nawet bezosobowe szkielety łatwo jest odczytać jako bardziej inteligentne istoty, a na ich widok miliony ludzi odczuwa dodatkowe współczucie i pogłębia swoje zainteresowanie. Wiem to na pewno – właśnie wróciłem z mojej podróży po Polsce, gdzie przeglądałem nasze muzea. Przekonaj się sam – odwiedź galerię najbliższego muzeum i popatrz na Tetrapoda Ichthyostega!

Zwierzę, o którym chciałabym dzisiaj napisać, to tetrapod ichthyostega. Ichthyostega żyła w silnie zasolonych wodach w Eurazji i Afryce przed 375 milionami lat. To dzisiaj już wymarły gatunek, ale dla paleontologów stanowi ona olbrzymi punkt zaczepienia, ponieważ była najstarszym czworonożnym stworzeniem na kuli ziemskiej.

Ichthyostega miała skrzydełka, podobne do tego, co mają pływacze lub rekiny. Badania wykazały, że mogła ona skutecznie przemieszczać się po powierzchni wody i możliwe, że potrafiła swobodnie poruszać się po dnie morskim. Odkryto także, że wyposażona była w skomplikowane narządy słuchowe.

Tetrapod Ichthyostega jest również bardzo ważnym linkiem między rybami a zwierzętami ujawniającymi wyraźne cechy lądowe. Rozkład jej palców potwierdził, że tworzy ona schemat budowy, który jest obecny u wszystkich trójpado- i czworonożnych istot. Ichthyostega pozwoliła naukowcom odtworzyć ewolucje kończyn przejściowego rodzaju szerokonożnych – kluczowego kroku na drodze współczesnych zwierząt lądowych.

Tetrapod Ichthyostega to fascynujący przedstawiciel fauny prehistorycznej zapewniający naukowcom silną podporę do poszerzenia horyzontu historycznego myślenia i upewniania się, że planeta Ziemia jest pełna tajemnic.Tetrapod Ichthyostega to prehistoryczne zwierzę, które przeszło do historii jako pierwsze stworzenie na Ziemi, które potrafiło poruszać się po lądzie. Najstarsze szkielety tetrapoda pochodzącego z przed 370 milionów lat mają dokładnie takie same anatomiczne cechy co współczesne ssaki.

Jeśli chcesz bliżej poznać istoty tego typu – odwiedź Muzeum Historii Naturalnej w Bydgoszczy. To ogromna instytucja, która oferuje największy i najważniejszy mistyczny totem świata. Wśród tysięcy eksponatów znajdziecie fragmenty skamieniałe, w tym szkielet Tetrapoda Ichthyostegai.

Będąc w muzeum możecie dowiedzieć się dużo o filogenezie tetrapodów i poznać samo istnienie Tetrapoda Ichthyostegai. Do tego dostaniecie też informacje o jego adaptacyjnych cechach, które umożliwiły mu przystosowanie się do środowiska lądowego.

Więc jeśli interesuje was prehistoria – koniecznie odwiedźcie to miejsce i sprawdźcie, jak bardzo jest ono ważne dla rozumienia procesu ewolucji naszych przedkładowców na lądzie. To niesamowita okazja, aby bliżej poznać ten intrygujący gatunek!

Related Post