Jak dobrać lampy do swojego ogrodu?

Wiszące, stojące czy naścienne? Jest wiele rodzajów lamp ogrodowych. W zależności od tego w jakim stylu jest urządzony nasz ogród, dobierzemy do niego lampy ogrodowe o określonym wzorze.

Od koloru do wyboru…

Wybierając lampy ogrodowe musimy zadbać przede wszystkim o to, by były one odporne na warunki atmosferyczne. Muszą być więc szczelne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, tak by wilgoć, kurz i wiatr nie powodował uszkodzeń. Jeśli jesteśmy pewni, że lampy, które chcemy kupić są solidne, to możemy się zastanowić nad ich wzorem. Na początek trzeba się zastanowić co chcemy osiągnąć poprzez montowanie oświetlenia. Należy zadać sobie pytania: czy chcemy by nasz ogród był efektywnie oświetlony, czy może chcemy by ciąg komunikacyjny był widoczny po zmroku? Jeśli chcemy osiągnąć zarówno efekt wizualny oraz funkcjonalny, to lampy powinny ze sobą współgrać.

Malowanie światłem

Jeśli w przypadku oświetlenia drzwi wejściowych nie można popisać się fantazją, ponieważ chodzi tylko o to by dobrze oświetlić klamkę, zamek oraz schody, to w przypadku naszego ogrodu mamy duże pole do popisu. Możemy oświetlić oczko wodne a także większe rośliny, skierować strumień światła na ciekawe rzeźby, albo stosować oświetlenie punktowe uzyskując w ten sposób ciekawy efekt świetlny. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by tak dobrać oświetlenie by współgrało zresztą ogrodu, najlepiej postawić na minimalizm. Zbiorniki wodne z nieruchomą wodą najlepiej podświetlić od dołu, ale ta zasada nie dotyczy już zbyt małych lub zbyt dużych oczek wodnych. Duże rośliny będą się prezentować bardzo ładnie jeśli zostaną podświetlone od dołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *