W jaki sposób funkcjonuje ekran dotykowy?

Ekrany dotykowe są znane od wielu lat i mało kto zdaje sobie sprawę, że ich początki datowane są nawet na około 50 lat wstecz. Już w 1979 roku firma Fairlight umieściła ekrany dotykowe na swoich syntezatorach. Urządzenie to przyczyniło się do powstania wielkich hitów muzycznych i zostało docenione przez największe gwiazdy tamtego okresu. Poniżej przedstawiamy Ci kilka różnych ekranów dotykowych i opisujemy ich działanie.
Ekran pojemnościowy
Można powiedzieć, że w tym wypadku nie nazywamy tak jednej, ale dwie technologie. Jedna z nich jest zastosowana w ekranach pojemnościowych ze smartfonów, czy tabletach. W tym wypadku pod specjalną warstwą ochronną znajduje się warstwa przewodząca. Dotknięcie ekranu powoduje zmianę pojemności elektrostatycznej w wyniku czego możliwe jest określenie miejsca dotyku.
Jeśli zaś chodzi o inną odmianę takowego ekranu, to wersja powierzchniowo-pojemnościowa. Tutaj mamy do czynienia z czterema elektrodami, które umieszczone są w rogach ekranu. Mamy tutaj do czynienia ze znacznie niższą ceną tego rozwiązania, ale trzeba pogodzić się z gorszą precyzją oraz problemami, które wynikają z obsługi wielodotyku.
Ekran oporowy
W tym wypadku górna i jednocześnie zewnętrzna warstwa musi być mocno elastyczna i zarazem wytrzymała, bo to właśnie jej dotyka się palcem, czy specjalnym piórem. Podczas dotykania stykają się dwie warstwy przewodzące, co pozwala niezwykle precyzyjnie określić w którym miejscu nastąpiło dotknięcie.
Warto wspomnieć o tym, że dzięki zastosowaniu tego typu technologii możliwe jest dotykanie ekranu w zasadzie czymkolwiek. Nie musza to być koniecznie obiekty, które w jakiś sposób przewodzą prąd.
Nie da się ukryć, że standardowe urządzenia z przyciskami zdają się już powoli odchodzić w zapomnienie. Nie da się jednak ukryć, że nie wszystkie znikną z rynku. Wiele osób nie wyobraża sobie w ogóle pisania dłuższego tekstu na ekranie tabletu, gdyż jest to męczące i niewygodne.
Z czasem na pewno na rynku pojawią się nie niezwykle elastyczne wyświetlacze dotykowe, a niektóre firmy już teraz próbują sprawić, aby dowolna powierzchnia mogła być dotykowa.

This article was written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *