W jaki sposób funkcjonuje ekran dotykowy?

Ekrany dotykowe są znane od wielu lat i mało kto zdaje sobie sprawę, że ich początki datowane są nawet na około 50 lat wstecz. Już w 1979 roku firma Fairlight umieściła ekrany dotykowe na swoich syntezatorach. Urządzenie to przyczyniło się do powstania wielkich hitów muzycznych i zostało docenione przez największe gwiazdy tamtego okresu. Poniżej przedstawiamy Ci kilka różnych ekranów dotykowych i opisujemy ich działanie.
Ekran pojemnościowy
Można powiedzieć, że w tym wypadku nie nazywamy tak jednej, ale dwie technologie. Jedna z nich jest zastosowana w ekranach pojemnościowych ze smartfonów, czy tabletach. W tym wypadku pod specjalną warstwą ochronną znajduje się warstwa przewodząca. Dotknięcie ekranu powoduje zmianę pojemności elektrostatycznej w wyniku czego możliwe jest określenie miejsca dotyku.
Jeśli zaś chodzi o inną odmianę takowego ekranu, to wersja powierzchniowo-pojemnościowa. Tutaj mamy do czynienia z czterema elektrodami, które umieszczone są w rogach ekranu. Mamy tutaj do czynienia ze znacznie niższą ceną tego rozwiązania, ale trzeba pogodzić się z gorszą precyzją oraz problemami, które wynikają z obsługi wielodotyku.
Ekran oporowy
W tym wypadku górna i jednocześnie zewnętrzna warstwa musi być mocno elastyczna i zarazem wytrzymała, bo to właśnie jej dotyka się palcem, czy specjalnym piórem. Podczas dotykania stykają się dwie warstwy przewodzące, co pozwala niezwykle precyzyjnie określić w którym miejscu nastąpiło dotknięcie.
Warto wspomnieć o tym, że dzięki zastosowaniu tego typu technologii możliwe jest dotykanie ekranu w zasadzie czymkolwiek. Nie musza to być koniecznie obiekty, które w jakiś sposób przewodzą prąd.
Nie da się ukryć, że standardowe urządzenia z przyciskami zdają się już powoli odchodzić w zapomnienie. Nie da się jednak ukryć, że nie wszystkie znikną z rynku. Wiele osób nie wyobraża sobie w ogóle pisania dłuższego tekstu na ekranie tabletu, gdyż jest to męczące i niewygodne.
Z czasem na pewno na rynku pojawią się nie niezwykle elastyczne wyświetlacze dotykowe, a niektóre firmy już teraz próbują sprawić, aby dowolna powierzchnia mogła być dotykowa.

This article was written by admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *